
Projekt Unesco
Naša šola je članica mreže UNESCO pridruženih šol (angl. UNESCO Associated Schools Network, krajše ASPnet), ki deluje pod okriljem Organizacije združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo.
ASPnet, ustanovljen leta 1953, povezuje izobraževalne ustanove po vsem svetu. Slovenija je postala del te velike globalne družine leta 1993, ko je bila zaradi izjemne vloge pri sprejemu beguncev iz vojskujoče se Jugoslavije, kot prva slovenska šola v mrežo sprejeta Osnovna šola Cirila Kosmača iz Pirana. Danes globalna mreža z več kot 11.000 pridruženimi šolami v več kot 180 državah podpira:
– pripadnost globalni skupnosti in kulturi miru ter nenasilja,
– trajnostni razvoj in trajnostni življenski slog,
– medkulturno učenje in spoštovanje kulturne raznolikosti in dediščine.
ASPnet – gonilo inovacij in kakovostnega izobraževanja – je priznan kot učinkovito orodje za doseganje ciljev trajnostnega razvoja (angl. Sustainable development goals, krajše SDG), še posebej točke 4.7 četrtega cilja trajnostnega razvoja – Izobraževanje 2030.
Delo šol, ki smo članice ASPnet, temelji na štirih stebrih učenja, ki so:
– Učiti se, da bi vedeli!
– Učiti se delati!
– Učiti se bivati!
– Učiti se živeti skupaj!
ASPnet uporablja tri komplementarne pristope:
1. Ustvarjanje: ASPnet kot laboratorij idej razvija, preizkuša in širi inovativne izobraževalne materiale ter spodbuja nove pristope poučevanja in učenja, ki temeljijo na temeljnih vrednotah in prednostnih UNESCO nalogah.
2. Poučevanje in učenje: krepitev zmogljivosti, inovativno poučevanje in participativno učenje na specifičnih tematskih področjih ASPnet omogočajo ravnateljem šol, učiteljem, učencem in širši šolski skupnosti, da vključijo UNESCO vrednote in postanejo vzorniki v svoji skupnosti in zunaj nje.
3. Vzajemno delovanje: ASPnet svojim udeležencem nudi priložnosti za povezovanje in izmenjavo izkušenj, znanja in dobrih praks s šolami, posamezniki, skupnostmi, oblikovalci politik in družbo kot celoto.
Naša šola sledi smernicam ASPnet z izvedbo lastnih projektov, z obeleževanjem različnih mednarodnih dni in let ter z vključevanjem in sodelovanjem na projektih drugih slovenskih in tujih šol.
Koordinatorka projekta na šoli je Helena Cizej.
Šolsko leto 2021/2022
Projekt POZDRAV PTIC MIRU, Nova Gorica, 21. 9. 2021
V torek, 21. 9. je bil svetovni dan miru. Naša šola je ta dan obeležila z Unescovim projektom Pozdrav ptic miru, katerega smo izvedli skupaj z Domom upokojencev Nova Gorica.
“Všeč mi je bilo, da smo spoznali stare ljudi in se malo pogovarjali z njimi. Peli smo Mi se imamo radi in jedli sladoled.” Neli 4. c
“Danes je bilo zelo lepo, imel sem dobro vest, ko smo obesili ptičke. Po tem smo se posladkali s sladoledom.” Jure 4. c
“Prišli smo v dom upokojencev, dobili sladoled, skupaj smo zapeli pesem Mi se imamo radi. Zabavali smo se in se imeli lepo”. Mija 4.a
“Z učiteljico Angeliko smo se odločili, da bomo parkirišče Doma upokojencev Nova Gorica olepšali z lepimi mislimi in barvitim svetom. Pridružili so se nam tudi četrtošolci in učiteljica Sonja Radikon Bratina s svojo psičko Mini (tačke pomagačke). Uslužbenci in stanovalci so nas sprejeli odprtih rok. Skupaj smo se podružili, posladkali in si izmenjali nekaj zgodb. Našega obiska so se zelo razveselili in upamo, da smo jim polepšali dan.
Osmošolke: Veronika K., Veronika V., Taja, Natali, Mija F., Teja, Mija M., Marisa
Mentorice: Sonja R. Bratina, Adrijana Perkon, Angelika K. Žorž
Šolsko leto 2020/2021
10. december – dan človekovih pravic
10. decembra vsako leto obeležujemo dan človekovih pravic. V tem šolskem letu se je naša šola vključila v Unescov projekt MOJE PRAVICE v sodelovanju z Osnovno šolo Frana Kranjca Celje, nosilko projekta.
Vključili so se učenci 4. in 7. razreda, ki so temo človekovih pravic in odgovornosti obdelali pri pouku. Izdelali so novoletne okraske z željo ali voščilom za vse otroke sveta.
Kljub šolanju na daljavo nam je, zaradi angažiranosti, dobre volje tako učencev kot učiteljic, uspelo pripraviti virtualni predstavitvi oziroma filmčka fotografij okraskov in dobrih želja naših učencev za vse otroke sveta. Nekatere okraske smo poslali na OŠ Frana Kranjca Celje, kjer bodo pripravili razstavo.
Zahvaljujemo se vsem, ki ste kakorkoli pripomogli k izvedbi naše »virtualne razstave«.
Naj vam naša razstava ogreje srce in polepša decembrske dni.
Vsem skupaj želimo lep december, v prihajajočem letu pa veliko zdravja, sreče in miru.
Mentorica: Adrijana Perkon
Projekt MODER STOL
To šolsko leto je bilo za nas učitelje, še posebno pa za učence zelo zahtevno leto. Skoraj polovico šolskega leta je potekalo na daljavo, na nek virtualni način, kjer smo bili in hkrati nismo bili skupaj.
Zato so se učenci 8.b razreda za to šolsko leto odločili, da bo imel naš Moder stol temo Pozitivne misli v času Covid 19.
Z glasovanjem so se odločili, da na stol napišejo čim bolj kratko, a hkrati močno besedo – Vztrajaj.
Učenki Monika Krsteva in Anabela Nemec (8.b) sta nato v učilnici pobarvali stol na svoj način in pri tem zelo uživali.
Mentorica projekta: Helena Cizej
Projekt UČENEC POUČUJE
V začetku oktobra smo na naši šoli izvedli Unescov projekt Učenec poučuje. Kar šest devetošolk se je odločilo, da samostojno izpelje učno uro v razredu. Mentorica jih je vodila skozi vse faze načrtovanja pouka. Zanimivo je bilo, da so vse učenke ugotovile, da ni malo dela pripraviti eno šolsko uro. A kar je najbolj pomembno pa je, da so vse bile zadovoljen s svojim delom in nadvse uživale pri pouku geografije v 6.razredu.
Mentorica projekta: Helena Cizej
Projekt UNESCO VRTIČKI V sodelovanju z naravo sam pridelam hrano
V šolskem letu 2020/21 smo v 1. b razredu pridno skrbeli za dvignjeno gredico na atriju šole. Naš majhen vrtiček je ponovno po nekaj letih mirovanja ponovno zaživel.
Mentorica projekta: Sonja Radikon Bratina