November 2017

Ta mesec19574

Je za šolo pomemben projekt v katerega je vključena že od samega začetka v šolskem letu 2009-10.

Sadje in zelenjava predstavljata pomembno skupino živil v uravnoteženem jedilniku vsakega posameznika. Zato smo tudi v šolskem letu 2013/14 s projektom nadaljevali, saj se zavedamo pomembnosti uživanja sadja in zelenjave pri otrocih.

Vsaj enkrat tedensko, običajno je bilo to ob sredah, smo učencem razdelili sadje, ki so ga pojedli v matičnih učilnicah. Sadje smo naročali večinoma pri lokalnih pridelovalcih, vključenih v ekološko ali vsaj integrirano pridelavo sadja. Pri tem smo zelo dobro sodelovali z bližnjim Sadjarskim centrom v Biljah. Ta obrok sadja je bil za učence brezplačen, saj je sredstva prispevala Evropska unija. Nosilec ukrepa je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje, izvajalec ukrepa pa je Agencija republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja.

V okviru projekta smo izpeljali številne spremljevalne aktivnosti:

• učenci so pri predmetih Gospodinjstvo, Sodobna priprava hrane, Načini prehranjevanja pripravljali različne jedi in pecivo iz sadja,

• jedilnico smo uredili s slikami, ki promovirajo zdravo prehrano,
  • mlajši učenci so ustvarjali likovna dela v različnih likovnih tehnikah in z njimi sodelovali na likovnem natečaju Češnja.

• učenci 1. razredov pa so pripravljali sadno solato in se učili o pomenu sadja v prehrani. V učilnicah so naredili tudi sliko sadnega drevesa, ki so mu podobo spreminjali z letnimi časi

• o zdravi prehrani in pomenu sadja in zelenjave v prehrani so se v okviru naravoslovnega dne učili učenci 2., 3. in 5. razredov.
  • skupina šestošolcev je sodelovala na tekmovanju o poznavanju gojenja češenj na Dobrovem.

Koordinator projekta je bila Andreja Glavan Podbršček, pomočnica ravnatelja.